Czy mogę zacząć biegać w późniejszym wieku?

biegacz

Czy istnieje coś takiego, jak odpowiedni wiek na bieganie? Czy aktywność sportowa dla seniora jest wskazana? Bieganie jest jedną z najpopularniejszych aktywności sportowych. Na początek wystarczą odpowiednie buty i motywacja! Już po krótkim czasie będzie można zauważyć że endorfiny produkowane przez organizm podczas wysiłku wspaniale poprawiają samopoczucie. Bieganie jest popularną, zachwalaną na całym świecie aktywnością. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób pyta: czy można zacząć biegać w starszym wieku? Jakie są zalety biegania po 50-tce? Czy można zacząć biegać na emeryturze? Zasadniczym pytaniem jest oczywiście to, czy w ogóle są jakieś ograniczenia wiekowe, związane z uprawianiem biegów. Dobra wiadomość jest taka, że biegać można w każdym wieku. Najważniejsze, by znać potrzeby swojego organizmu, umieć rozpoznać sytuacje, w których lepiej zmniejszyć wysiłek.
Jak zacząć biegać w starszym wieku?
Jeśli chcesz zacząć biegać w wieku dojrzałym, a nawet na emeryturze, zastanów się nad kondycją swojego organizmu. Jeśli cierpisz na jakieś choroby lub dolegliwości, poszukaj informacji, czy bieganie może Ci pomóc, czy może lepiej zaczekać, aż się wyleczysz. Jeżeli dotąd unikałeś aktywności fizycznej i cierpisz na nadwagę, uważaj na to, by się nie przeforsować. Na różnego rodzaju forach i blogach internetowych na pewno znajdziesz porady dla biegaczy w starszym wieku. W ten sposób możesz też nawiązać nowe znajomości z ludźmi, którzy podobnie jak i Ty, postanowili zacząć biegać po pięćdziesiątce. Warto korzystać z porad trenerów biegania dla osób starszych, gdyż na początku przygody z bieganiem łatwo popełnić pewne błędy. Najczęstszym błędem początkujących biegaczy jest brak rozgrzewki.
Bieganie dla seniora – czy to dobry pomysł?
Owszem, biegać każdy może. Dlatego w parkach można spotkać coraz więcej biegających emerytów, którzy nie chcą spędzać czasu, plotkując na ławkach pod blokiem, czy też siedząc przed telewizorem. Wiedzą, że ruch i aktywność to przepis na zachowanie dobrej formy. Bieganie daje też sporo satysfakcji i radości, dlatego jeśli zaczniesz biegać w starszym wieku, poczujesz się młodziej nie tylko fizycznie, ale i duchowo. Warto jednak mieć na uwadze, jakie jest ryzyko kontuzji u biegaczy w starszym wieku oraz jak bieganie wpływa na organizm seniora. Możliwe, że po ewentualnym urazie będziesz regenerował się nieco dłużej, niż kiedyś, ale pamiętaj, że każda aktywność fizyczna to pewne ryzyko. Bieganie w starszym wieku pomaga utrzymać dobrą formę, daje wiele radości, podnosi pewność siebie. Można usłyszeć nawet o maratończykach w podeszłym wieku, więc jeśli tylko marzysz o tym, by zacząć biegać, nie zwracaj uwagi na to, ile masz lat.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności