Jak powinniśmy sortować śmieci – segregacja odpadów

segregacja odpadów

Segregowanie śmieci jest podstawową czynnością w dbaniu o środowisko oraz czystość otoczenia. Dzięki segregacji niektóre tworzywa można ponownie przerobić i poddać recyklingowi, a zatem ograniczyć marnowanie materiałów. Plastik, metal, szkło i inne tworzywa potrzebują setek czy nawet tysięcy lat, aby w pełni ulec rozpadowi. Śmieci nieposegregowane trafiają na wysypisko śmieci i piętrzą się, zamiast uzyskać nową postać i funkcję. Z każdym rokiem nieco zmieniają się przepisy dotyczące segregowania odpadów w Polsce i na świecie. Wprowadzane są nowe symbole, pojemniki do sortowania śmieci itp. Jak zatem dobrze segregować śmieci? Oto kilka prostych porad jak zmniejszyć zanieczyszczenie kategoryzując śmieci w swoim domu lub firmie.

Najpopularniejszy jest podział pojemników na odpady na: szkło kolorowe i białe, makulatura, tworzywa sztuczne i metale oraz zmieszane odpady komunalne. Coraz częściej także pojawiają się pojemniki BIO.

Do każdego pojemnika należy wrzucać odpady tylko z tej konkretnej kategorii. W takiej sytuacji z butelek i opakowań szklanych uprzednio dobrze jest zedrzeć etykiety i naklejki. Szklane pojemniki powinny być także z grubsza oczyszczone, aby nie zawierały pozostałości substancji, która się w nich znajdowała. Makulatura powinna być sucha i czysta. Zużyte ręczniki papierowe, brudne gazety, serwetki i tym podobne, powinny trafić do zmieszanych odpadów komunalnych. Nowe pojemniki BIO spełniają funkcję podobną do kompostownika – tam możemy wyrzucić obierki z warzyw, niedojedzoną żywność.

Od 2019 wprowadzone zostały także pojemniki na odpady zielone. Tam powinny trafiać liście, gałęzie, skoszona trawa. Można je znaleźć obok domów jednorodzinnych, działek, zagrodzonych terenów zielonych. Nie należy jednak wyrzucać do nich ziemi, kamieni oraz owoców, które spadły z drzew. Te ostatnie można wrzucić do pojemnika BIO.

Oprócz odpadów dnia codziennego możemy także natknąć się na problem z wyrzuceniem np. fotela, kanapy, starego materaca, czy innych podobnych rzeczy. Te należy segregować jako odpady wielkogabarytowe. Nie wszędzie są dostępne pojemniki na ten rodzaj śmieci, dlatego przy zbliżającym się remoncie warto zamówić kontener lub powiadomić spółdzielnię mieszkaniową o zaistniałej potrzebie pojemnika na odpady wielkogabarytowe. Do niego nie można wrzucać niedziałających sprzętów elektronicznych i AGD. Te należy oddać do skupu elektrośmieci, powinny się one znajdować w każdym mieście.

Istnieją także śmieci, których nie należy łączyć z innymi, a wrzucać je do konkretnych pojemników. Są to m.in. zużyte baterie oraz przeterminowane lekarstwa. Zbiorniki na baterie znajdują się w wielu miejscach, np. supermarketach, można je także oddać do punktów PSZOK i MPSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i Mobilny Punkt Zbierania Odpadów Komunalnych). Przeterminowane lekarstwa najlepiej jest zanieść do apteki i zapytać o pojemnik lub oddać farmaceucie.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności