Dlaczego warto zobaczyć opactwo cystersów w Lubiążu

opactwo

Jednym z najciekawszych zabytków Dolnego Śląska jest cysterski zespół klasztorny w Lubiążu, który jest równocześnie jednym z największych tego typu budynków na świecie – długość jego fasady mierzy aż 223 metry. Budowla ta niestety ma swoje lata świetności za sobą, a z tego co składało się na jej bogactwo ostały się tylko ślady. Ze względu na rozmiar tej budowli oraz niewielką ilość funduszy prace renowacyjne trwają bardzo powoli. Jednak dzięki pomocy przewodników, którzy oprowadzą nas po tym miejscu, oraz samodzielnego, uważnego przyglądania się pozostałościom po dawnych latach, możemy poznać burzliwą i fascynującą historię tego miejsca. Nie brakuje też legend o ukrytych podziemnych korytarzach i znajdujących się w nich mumiach i złocie.
Z wielu pomieszczeń znajdujących się w kompleksie klasztornym w Lubiążu w pełni odrestaurowane zostały dwa – Sala Książęca i Refektarz. Sala Książęca to imponujące pomieszczenie zajmujące dwie kondygnacje. Jej wnętrze jest utrzymane w stylu barokowym, ozdobione rzeźbami i malowidłami. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków znajdujących się na Dolnym Śląsku i warto zobaczyć go na własne oczy. Refektarz to dawne pomieszczenie, w którym stołowali się mnisi – ponoć w kompletnej ciszy. Akustyka w tym miejscu jest dostosowana tak, że nie trzeba podnosić głosu, by być usłyszanym na drugim końcu sali. Tutaj również znajdują się piękne malowidła. Przewodnik opowie nam o tym, co przedstawiają rzeźby i obrazy znajdujące się w obu salach, a także zaskoczy nas niejednymi ciekawostkami dotyczącymi dziejów klasztoru.
Zaskakujące dla zwiedzających może być to, że oprócz tych dwóch sal, reszta klasztornego wnętrza to głównie szary beton. Ciężko uwierzyć, że kiedyś klasztor ten był pełen życia, a wnętrza przepełnione były kolorami. W niektórych pomieszczeniach zachowały się jeszcze sufitowe płaskorzeźby, jednak całość niestety została zniszczona. Chociażby dlatego, by doświadczyć tego, że coś w naszych oczach tak wartościowego zostało bezpowrotnie zniszczone w wyniku przemian politycznych, warto zobaczyć opłakany stan klasztoru na własne oczy. A jeżeli chcemy poznać więcej tajemnic i zakamarków opactwa cystersów w Lubiążu, warto rozważyć wybranie się tam letnią porą. Co roku organizowany jest tam festiwal artystyczny Slot art, podczas którego pomieszczenia klasztoru stają się przestrzenią dla sztuki i spotkań między ludźmi. Raz do roku dla turystów udostępnia się też strych oraz podziemia.

Ta witryna korzysta z plików cookies. Wykorzystujemy pliki cookie m.in. do spersonalizowania reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług. Więcej informacji w Polityce prywatności